kimyasal-peeling-uydulaması-dr-nuket-aydin-peeling-manisa-01

PEELİNG NEDİR?  

Kozmetolojik dermatolojide derinin üst tabakasının kontrollü olarak soyulması esasına dayanır. Sadece soyulmakla kalmayıp aynı zamanda derinin kollajen elastin üretimini uyarır . Sonuç olarak daha genç parlak ve pürüzsüz bir cilt elde edilir

Peeling işlemini dermatologlar olarak akne ve izlerinde, leke tedavilerinde, kırışıklık azaltmada ve gözenek sıkılaştırma amacıyla kullanabiliriz.

En çok  değişen yoğunlukta glikolik asit (meyve asitleri), salisilik asit, TCA (trikloroasetik asit), Alfa hidroksi asitler, nadiren fenol kullanılır.

Uygulamada kullanılan ajan ve yoğunluğuna bağlı olarak 3 tip soyulma gözlenir

  • Yüzeyel peeling: sadece epidermis tabakası soyulur . 2-4 hafta aralıkla 4-6 saeans uygulama önerilir. Cilde parlaklık kazandırmak, ince kırışıklıkları azaltmak amaçlanır.
  • Orta düzey peeling : Hem epidermis hemde orta dermis soyulur. 2-4 ay aralıklarla 2-3 seans uygulanabilir. Yüzeysel akne izleri, cilt lekeleri, kırışıklıklarda etkilidir.
  • Derin peeling: Deri tam kat soyulur. Derin sivilce izleri ve derin kırışıklıklarda etkilidir.

Peeling  dermatolog hekimler tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Uygulama öncesi hastanın peeling uygulamaya sakıncalı bir durum varlığı kontrol edilerek başlanır.  Öncesinde leke açıcı kremlerle ve yüksek faktörlü güneş kremi kullanarak , sonrasında yoğun güneş kremi kullanmak başarı oranını artırır.